Zasady prawidłowego przechowywania i podawania wina

13 Lipiec 2021
Wino to wspaniały i szlachetny trunek, ale jednocześnie wymagający odpowiedniego traktowania. Dlatego warto poznać podstawowe zasady przechowywania i podawania wina.


Jak przechowywać wino?

Na jakość przechowywanego wina wpływ ma kilka czynników, a wśród nich decydujące są: temperatura i jej zmiana, światło, wilgotność powietrza i wstrząsy podczas transportu.

Wino powinno leżakować w mocno zaciwnionym miejscu, zdala od światła. Najlepszym miejscem jest piwniczka, ale jeżeli nie mamy do takiej dostępu i chcemy przechowywać wino np. w kuchni, to nie należy wina trzymać blisko okien, grzejników lub nad kuchenką lub lodówką.

Temperatura przechowywania powinna być nie większa niż 18 st. Celsjisza. Oczywiście różne rodzaje i gatunki win mają różne zalecane temperatury przechowywania - ganeralnie czerwone wina lubią nieco wyższą temperaturę (15 - 18 stopni), białe natomiast wolą niższą (10 - 15 stopni). Najlepiej temperaturę dobrać według rekomendacji producenta. Nie powinno się trzymać win w lodówce, chyba że tylko chwilowo, aby schłodzić je przed podaniem.

Powietrze nie powinno być zbyt suche, a jego wilgotność powinna być na poziomie ok. 70 - 75%.

Ponadto wino w butelce powinno byc ułożone w pozycji poziomej, a nie powinno stać. Należy również uważać na nadmierne wstrząsy podczas przenoszenia wina.

 

Jak podawać wino?

Do wina należy dobrać odpowiednie kieliszki. Szkoło nie powinno być kolorowe ani grawerowane lub zdobione. Kieliszki do wina powinny być wykonane z białego gładkiego szkła.

Wino powinno być starannie dobrane do rodzaju podawanych dań. Zasad doboru odpowiedniego wina do poszczególnych dań jest bardzo dużo, ale ogólne brzmią: wino białe podajemy do ryb, białych mięs, cielęciny, wędlin, delikatnych serów, makaronów i grzybów; wino czerwone do mięs czerwonych, dziczyzny smażonych ryb, ostrzejszych serów, itp. Wino nie powinno być podawane do zup, jajek, karczochów, szpinaku, czekolady i potraw z octem. Ponadto, wino nie powinno zdominować ani wypaczyć smaku potraw.

Temperatura wina ma bardzo duże znaczenie, dlatego przy podawaniu tego trunku należy o tym pamiętać. Ogólna zasada jest taka, że wina starsze podajemy cieplejsze, natomiast młodsze podajemy chłodniejsze.

Jeżeli podczas przyjęcia podajemy kilka rodzaji win do różnych dań, to ważną rzeczą jest utrzymanie kolejności ich podawania (o ile jest to możliwe). Zasady kolejności są następujące: wina lżejsze podejamy przed cięższymi, białe przed winami czerwonymi, wytrawne przed słodkimi, młodsze przed starszymi.