Sprawdzone sposoby na zagęszczenie zupy

11 Lipiec 2021
Zupa, oprócz wspaniałego smaku i aromatu, powinna mieć również idealną konsystencję, dlatego czasami musimy zagęścić nasz wywar. Dla początkującego kucharza, zabieg ten może być nie lada wyzwaniem. Oto zebraliśmy kilka najlepszych technik na zagęszczenie zupy.


Zagęszczenie zupy mąką

Użycie mąki jest jednym z podstawowych sposobów na to, aby konsystencja zupy była bardziej gęsta. Najważniejsze w tej metodzie jest to, aby absolutnie nie podsypywać mąki bezpośrednio do gorującej się zupy, ponieważ spowoduje to powstanie trudnych do rozpuszczenia grudek. Zamiast tego należy do szkanki lub kubka odlać trochę zupy z garnka - najlepiej żeby taka próbka nie była mocno gorąca, można dolać trochę chłodnej wody. Następnia dosypujemy mąkę (przenną lub ziemniaczaną) i bardzo dokładnie mieszamy, tak aby nie zostały żadne grudki. Mieszankę zupy i mąki wlewamy stopniowo do garnka, cały czas mieszając. Przy tej czynności najlepiej na chwilę zdjąć naszą zupę z ognia.

Innym sposobem z użyciem mąki jest przygotowanie zasmażki. W pierwszej kolejności, na patalni należy rozgrzać tłuszcz - może być masło lub smalec. Wsypujemy trochę mąki i mieszamy. Gdy zasmażka nabierze złocistego koloru, na patelnie dolewamy trochę zupy i mieszamy. Na końcu dolewamy mieszankę do garnka z zupą, owiście dokładnie mieszając.

 

Śmietana też się nada

Zaprawienie zupy śmietaną daje nie tylko poprawę konsystencji ale również wzbogaca smak. Podobnie jak z mąką, nie powinno się dodawać zimnej śmietany z lodówki bezpośrednio do gorącej zupy. W przeciwnym wypadku śmietana się zważy i nie pozwoli sie dokładnie wymieszać. Dlatego najpierw odlewamy niewielką ilość zupy do osobnego naczynia i czekamy cjwilkę aż ostygnie lub dolewamy chłodnej wody. Następnie dodajemy śmietanę, dokładnie mieszamy i dopiero wtedu wlewamy zawartość do garnka z zupą. Śmietaną najlepiej zaprawić różnego rodzaju zupy warzywne, np. pomidorową.

 

A może spróbować czegoś innego?

Powyżej opisane techniki są standarowymi sposobami i sprawdzą się w większości przypadków napotkanych na naszej drodze kulinarnej. Istnieją jednak jeszcze inne możliwości, bardziej wyszukane. Można na przykład użyć dokładnie zmiksoweanego czerstwego pieczywa razowego lub dokładnie zblendoanych warzyw (np. ziemniaków, grochu lub kukurydzy). Można również dodać startego sera żółtego, który topiąc się w gorącej zupie nada jej odpowiednią konsystencję i doda smaku - znakomicie do tego nada się ser mascarpone lub ricotta, a także śmietankowe serki topione.