Jak jeść żeby schudnąć

13 Lipiec 2021
Odpowiednie odżywianie (czyli dieta) jest podstawą zarówno lepszego zdrowia jak i dobrego samopoczucia. Oto kilka wskazówek, co jeść aby schudnąć z brzucha i boczków.


Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak cudowny środek na chudnięcie, nie istnieje magiczna tabletka, czy diety cud, która w 20 dni da nam wymarzoną sylwetkę. Żeby efekt był widoczny, należy zdrowo się odżywiać regularnie - nie przez miesąc lub daw, ale cały czas. Musi stać się to naszym nawykiem i sposobem na życie. Oczywiście od czasu do czasu można wciągnąć hamburgera czy pizze, popijając colą - chodzi o to żeby tego typu jedzenie było raczej wyjątkiem, a nie normą. Zachęcam również do zasięgnięcia porady u specjalisty dietetyka, który ułoży specjalną dietę tylko pod nasze indywidualne potrzeby.

Przejdźmy do tematu - poniżej przedstawiam kilka najbardziej oczywistych sposobów żywienia, wspomagających odchudzanie:

 1. Unikaj tłuszczów trans: jedzenie typu fast-food (pizza, hamburger, frytki, zapiekanki), wyroby cukiernicze (pączki, drożdzówki, ciastka, wafelki, herbatniki) i słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy).

 2. Ogranicz słodycze i cukier: napoje słodzone, słodycze, dżemy wysokosłdzone, miód, jogurty owocowe, syropy, suszone owoce, niektóre owoce (dojrzałe banany, winogorna, jabłka, gruszki, ananas).

 3. Zwiększ spożycie błonnika: surowe warzywa (np. pomidory, marchew, dynia, jarmuż, ziemniaki) i owoce (szczególnie dobre jest awokado), płatki owsiane, otręby, pieczywo razowe na zakwasie, kasza jęczmienna i gryczana, makaron razowy, siemię lniane, pestki dyni.

 4. Zrezygnuj z picia alkoholu.

 5. Zamiast białego pieczywa, jedz pieczywo pełnoziarniste na zakwasie.

 6. Jedz produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3: tłuset ryby morskie (makrela, łosoś, szprot, śledź, sardynki). Ryby jedz co najmniej 2 razy w tygodniu.

 7. Pij ocet jabłkowy - 30ml dziennie (2 łyżki).

 8. Jedz produkty zawierające wapń: produkty mleczne, jarmuż, warzywa strączkowe, woda mineralna.

 9. Suplementacja witaminą D3 oraz K2MK7. W Polsce większość ludzi ma niedobór tych witamin.

 10. Jedz produkty z większą ilością dobrego tłuszczu, a mniejszą zawartością węglowodanów.

 11. Stosuj lekki deficyt kaloryczny.

Oprócz powyższych zaleceń żywieniowych, wpływ ma również wysokiej jakości sen (czyli dobrze jest się dobrze wyspać), unikanie stresu i zmartwień, no i oczywiście ruch - przynajmniej spacer a jeszcze lepiej basen, rower i siłownia.